ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveidentifikimiLojralojraaaa

Share | 
 

 BE, lehteson marrjen e vizave per Shqiptaret

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BLackDream
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 103
Age : 27
Localisation : Ne Recycle Bin
Registration date : 08/03/2007

MesazhTitulli: BE, lehteson marrjen e vizave per Shqiptaret   Sat Mar 10, 2007 7:35 am

BE, lehteson marrjen e vizave per Shqiptaret


Komisioni Evropian, ka gati draftin per lehtesimin e vizave. Pritet te miratohet nga 25 vendet

Vizat ne BE:Si pėrfitojnė studentėt, artistėt e biznesmenėt

Brenda pak ditėsh, 25 vendet anėtare tė BE-sė, pritet tė firmosin

Kategorite e preferuara biznesmenet, artistet, gazetaret dhe studentet
Draft-marrėveshja e hartuar nga KE-ja per Shqiperine, permban dy faza. E para dhe qe pritet te realizohet me pare, eshte ajo e lehtesimit te vizave per kategorite me te zgjedhura

Bashkimi Evropian, se shpejti do te lehtesoje regjimin e procedurave per nxjerrjen e vizave ndaj popullsisee kete menyre, Shqiperia futet me ne fund ne grupin e shteteve te cilat merren ne konsiderateer t’ua lehtesuar regjimin e vizave. Lajmi i mire vjen pas perpjekjeve shume-vjeēare te qeverive shqiptare per te mundesuar procedura me te lehta per gjithe shtetasit shqiptare te cilet duan te pajisen me nje vize te shteteve Shengen.

Duket se pas pranimit te afert te Rumanise dhe Bullgarise ne Bashkimin Evropian, i takon Shqiperise dhe vendeve te mbetura ballkanike qe te nisin te kalojne ne hapat e tyre per t’iu afruar aderimit drejt BE-se. Pas nenshkrimit te Marreveshjes se Stabilizim-Asocimit ne 12 qershor te ketij viti, Shqiperia eshte nje vend i cili po merret seriozisht nga Bashkimi Evropian per te filluar procedurat mbi lehtesimin e marrjes se vizave.

Kete e tregon edhe fakti se tashme ekspertet evropiane e kane gatitur draftin qe do te merret me kete ēeshtje dhe kane nder mend ta kalojne sa me pare ate per shqyrtim ne njeeshillit te Ministrave per ta miratuar. Pas kesaj, pritet qe ky draft te miratohet nga qeveritee Bashkimin Evropian. Por qe ky process te realizohet, duhet te kalojne disa muaj dhe ne perfundim, do te jete pala shqiptare ajo qe do ta finalizoje kete hap duke mundesuar ne kete menyree lehtesimit te procedurave per marrjen e nje vize prane ambasadave te vendeve evropiane ne Shqiperi.

Drafti

Draft-marrėveshja e hartuar nga Komisioni Evropian per Shqiperine, permban dy faza. E para dhe qe pritet te realizohet me pare, ka te beje me lehtesimin e vizave per kategorite me te perzgjedhura siē janee vendet e tjera para nesh si Rumania apo Bullgaria, lehtesimi i vizave ka nisur pikerisht nga keto grupe qytetaresh. Per t’u zgjeruar me pas per punonjesit sezonale dhe ne fund fare, per te gjithe qytetaret shqiptare. Ndėrsa nė fazėn e dytė, e cila nė realitet ėshtė edhe mė e vėshtira dhe e komplikuara, nga liberalizimi i vizave parashikohet tė pėrfitojnė tė gjithė qytetarėt shqiptarė.

Domethenia

Qe te kete lehtesim vizash per kategori te veēanta, kjo do te thote qe ato te mund te marrin vizen Shengen duke kaluar disa pengesa burokratike te cilat kane qene deri tani, si edhe paraqitjen e nje mali me dokumenta per te siguruar vizen. Ketu futen paraqitja e detyrueshme e nje garancie nga pala e cila te fton per te kryer nje vizite.

Por gjithsesi, edhe faza e pare e ketij lehtesimi pritet qe te shoqerohet me njefare reagimi nga masa e gjere e popullates shqiptare, e cila do te deshironte edhe ajo qe te emigronte lehtesisht ne vendet e Bashkimit Evropian. Nje eksperience te tille duket se kane patur edhe vendet para nesh, tek te cilat eshtee konflikt jo i vogel social lidhur me shtresat te cilat do te kishin te drejten per te hyre lehtesisht ne vendet Shengen.

Gjithsesi, per ekspertet evropiane perkates, ne Evropėn Juglindore, ekzistojnė 22 milion njerėz, dhe ky nuk ėshtė kėrcėnim i madh pėr Bashkimin Evropian, sipas tyre. Problemi qėndron nė atė se disa vende druajnė nga vala e emigrantėve ilegalė, prandaj ata bllokojnė ēdo vendim pėr tė vendosur vendet jashtė BE-sė, nė listėn ‘e bardhė' tė Shengenit. Ky debat duket se do vazhdoje gjate dhe me vite te tera ne vendet e Evropes Juglindore te cilat duan te aderojne ne Bashkimin Evropian. Por ne fund te fundit, ēo gje varet nga ecuria e reformave te secilit nga vendet qe aspiron te aderoje ne BE.

Ndryshimi

Por fjala “lehtesimi i vizave”, nuk nenkupton patjeter liberalizimin e tyre. Per ekspertet evropiane, keta dy elemente jane te ndryshem mes njeri-tjetrit. Lehtesim vizash do te thote te pershpejtohet koha e procesit teenies se vizave per aplikuesit. Ne kete menyre, studentet dhe kerkuesit shqiptare do te perfitojneesime ne marrjen e vizave, per te udhetuar ne drejtim te vendeve te Bashkimit Evropian. Por kjo nuk do te thote se ato jane te liberalizuara per te gjithe dhe ashtu siē mund te mendohet ne nje rast te tille.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dashuricka.albanianforum.net
 
BE, lehteson marrjen e vizave per Shqiptaret
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forume tė Tjerė :: Emigracioni-
Kėrce tek: