ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveidentifikimiLojralojraaaa

Share | 
 

 Gjuha shqipe TOSKE & GEGE !!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BLackDream
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 103
Age : 27
Localisation : Ne Recycle Bin
Registration date : 08/03/2007

MesazhTitulli: Gjuha shqipe TOSKE & GEGE !!!   Sat Mar 10, 2007 4:14 am

Gjuha shqipe, ashtu si te gjitha gjuhet e tjera indoevropiane, eshte e ndare ne dialekte me kufij hapesinore pak a shume te percaktuar. Si kufi qe ndan, ne vija te trasha, dy dialektet e shqipes, merret lumi Shkumbin. Ne veri te ketij lumi eshte zhvilluar dialekti verior, qe njihet ndryshe edhe me emrin dialekti geg ose gegerishtja. Kurse ne jug ne jug te Shkumbinit eshte zhvilluar dialekti jugor, qe njihet ndryshe edhe me emrin tosk ose toskerishtja.


Gjuha shqipe asht vulosun prej shtetit totalitar qe sundoi Shqipnķn gjate periudhes staliniane. Tue u frymezue prej praktikes staliniane, politikanet shqiptare, tue dashte me plazmue nji shtet homogjen ne binaret e komunizmit, zbatuene sloganin "njė komb, njė gjuhė" e imponuen ne te gjithe vendin "gjuhėn e njėsuar" qe , ne fakt, s'qe rezultati i nji afrimi ndermjet dy dialekteve te shqipes, por, thjesht, figuroi, me zgjedhjen e tosknishtes - dialektit jugor, ne dam te gegnishtes - te dialektit verior, hegjemonķn e Jugut mbi Veriun.

Chfare mendoni ju per Standardin e gjuhes dhe a eshte e drejte kjo qe ju be gegnishtes apo deshi dikushe te thote: "Un jam zote, bej q'dua une!!!"

Diskutime te kendshem!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dashuricka.albanianforum.net
 
Gjuha shqipe TOSKE & GEGE !!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Gjuha Shqipe-
Kėrce tek: